SIO2SD wbudowane w Atari 65XE
Kiedy wpadł mi w ręce roztrzaskany 65XE wiedziałem, że da się go jeszcze wykorzystać. Tylko wtedy jeszcze nie wiedziałem do czego.... Aż ukazała się informacja o Sio2SD i jego klawiszach. Dodanie 5 klawiszy zajęło mi miesiąc, drugie tyle na wycięcie otworu na LCD, trzeci miesiąc by to uruchomić - żartuję ofkoz. Ale przestrzegam, roboty bardzo dużo. Spore ryzyko uszkodzenia pokrywy !!!!
Ja zastosowałem wyświetlacz LCD duze tzn. o wysokich znakach. Właściwie to on się nie mieści. Tajemnicą zostanie jak go wpasowałem. Więc kupujcie "normalne" wyświetlacze. Sprawdźcie jego wymiary, także wysokość - aby nie był za niski lub za wysoki. Ważne jest także położenie otworów na złącze kabli - najlepiej od góry !!! Ponadto, na 99% jest inne spasowanie ich wyprowadzeń, tj. Anoda i Katoda, będą w innym miejscu - porównaj cie z dokumentacją LCD i autora Sio2SD.
Potrzebne będą: szlifierka kątowa z pełną tarczą diamentową i tarczą do metalu, wiertarka stołowa, trzpieniowe kamienia szlifierskie (walcowy fi 25mm i 8mm), nożyce do blach, Poxylina, rozcienczalnik nitro RC-01 (do odtłuszczania miejsc na Poxylinę) i benzyna lakowa - do czyszczenia obudowy, wkręty M4 z łbem podkładkowym L=25 i 12mm, nakrętki M4, drobne pilniki kształtowe, ostry nóż (do wygładzania widocznych mejsc po piłowaniu), etc.
UWAGA: całość prac wykonałem na własne ryzyko i każdy kto się tego podejmie postępuje identycznie :) Do prac należy stosować ochraniacze narządu wzroku i słuchu !!
Wycięcie otworu na LCD.
Usuwamy aluminiowe oznaczenie "/|\ Atari 65XE" zaczynając podważać od środka - jest przyklejone na taśmę dwustronną. Wyrysowujemy okno matrycy LCD i wycinamy nawiercając otwór przy otworze - robimy to na minusie. Nie polecam szlifierki kątowej - pali plastik.
Usunięcie użebrowań w miejscu pod LCD.
Najlepiej nożycami do blachy, po troszeczku.
Dopasowanie LCD.
Wkładamy LCD w otwór i sprawdzamy ile należy mozolnie dopiłować.
Mocowanie LCD.
Pod zdjętym aluminiowym oznaczeniem kompa można wywiercić otwory pod mocowanie... Poxyliny. Poxylina trzyma nakrętki M4 do których wkręcamy wkręt łeb podkładkowy M4x12 - sprawdźcie jego długość !!!
5 klawiszy Sio2SD.
Jakie Wam przyjdzie rozwiązanie takie zastosujecie...
Do cięcia podstawy z blachy używamy szlifierki kątowej, odcięcię kształtki plastikowej także - ale ostrożnie bo pali plastik, polecam pełną tarczę diamentową.
Wycięcie trapezowatego otworu jest czasochłonne, ponadto należy mieć pod "ręką" drugą klawiaturę - ja miałem ten luksus, że nie psułem dobrej a uszkodzoną.
Mocowania wkrętek M4 to robota dla Poxyliny. Te miejsca odtłuście rozcienczalnikiem RC-01, uwaga niszczy plastik !
W całości wygląda to tak, kliknij by powiększyć...
Przelotka karty SD, jej mocowanie.
Aby zastosować wyrzutnik kart SD należy zrobić przelotkę która jednocześnie umocuje Sio2SD w środku kompa. Przelotkę mocujemy do gniazda SIO wyrzucając nity i wkręcając wkręty łeb podkładkowy M4x25.
UWAGA: fotki zawierają wersje z potencjometrem na płytce i zewnętrznym, oraz widać początkowe zastosowanie złego przełącznika pojedyńczego - ma być podwójny !
Te zdjęcia to wersja dla potencjometru na płytce - przelotka może być dłuższa.
Płytka Sio2SD ulokowana jest w miejscu słupka, należy wywiercić otwór, a sam słupek - dokładnie jedno z żeber słupka - spiłować. Jeśli stosujemy potencjometr zewnętrzny przelotkę wykonujemy krótszą. Zastosowanie przełącznika ON/OFF tylko podwójnego - dla +5V i GND (masy)!!!!
Pamiętajcie o diodzie BAT-85 od dołu. A od góry najłatwiej przeciąć ścieżkę.
Tak to wygląda wewnątrz /|\
Oczywiście, od zewnątrz należy wypiłować otwór prostokątny na kartę SD, zrobić dziurę fi7 na potencjometr i dziurę fi6 na przełącznik.
EFEKT MODYFIKACJI